חדשות

החברה שהקפיצה מחירי תרופה לאיידס נמצאת במרכז חקירת התובע בניו יורק

לפי דיווח בכלי התקשורת בארה"ב, חברת התרופות האמריקאית "טורינג" נחקרת בחשד שהגבילה את הפצת התרופה הגנרית דרפרים, כדי לתמוך בהעלאת מחירה ב-5,000%

תרופות (צילום: אילוסטרציה)

חברת התרופות האמריקנית "טורינג" (Turing Pharmaceuticals), שזכתה בחודש שעבר לכותרות ברחבי העולם לאחר שנודע כי הקפיצה את מחירה של תרופה לטיפול בחולי איידס וסרטן ביותר מ-5,000%, עומדת עתה במרכז חקירה של משרד התובע הכללי בניו יורק; כך דיווחו אתמול כלי התקשורת בארה"ב.

החברה העלתה את מחירה של התרופה דרפרים (Daraprim), שקיימת בשוק כבר 62 שנה ואיננה עוד בהגנת פטנט. המחיר לגלולה עלה מ-13.50 דולר ל-750 דולר. התרופה משמשת בעיקר לטיפול בדלקות חמורות עד כדי סכנת חיים הנגרמות בידי טפילים, והן נפוצות בקרב חולי איידס, לרבות קטינים שנדבקו בנגיף HIV.

כאשר נודע מכלי התקשורת על המחיר החדש, עורר המהלך גל של מחאה. בעקבות הלחץ הציבורי נאלצה החברה בסופו של דבר להבטיח, כי תוריד את המחיר שדרשה. המהלך טרם יצא לפועל, ולא ברור בכמה צפויה החברה להוריד את מחיר התרופה. מנכ"ל "טורניג"' מרטין שקרלי (Shkreli), שהגן בעבר על הצעד בכך שהוא מעוניין להרוויח כמה שיותר כסף, זכה בתואר "האדם השנוא ביותר באמריקה".

אתמול (יום ד') נודע, כי משרד התובע הכללי בניו-יורק, אריק שניידרמן, פתח בחקירה נגד החברה. החקירה תבחן את השאלה אם טורינג פועלת באמצעות צעדים שונים להגבלת ההפצה של התרופה דרפרים, כדי לצמצם את התחרות שיש לה עם יצרניות תרופות גנריות אחרות, מה שימנע ממנה לשמור על המחיר הגבוה.

במכתב שנשלח ממשרדו של שניידרמן למנכ"ל שקרלי, מסרה רשת NBCNEWS, הוא התבקש להעביר את כל המסמכים שעשויים להיות רלוונטיים לחקירה.

בעוד שההערכה המקובלת היא כי התחרות בתרופות גנריות שאינן מוגנות אמורה למנוע העלאת מחיר משמעותית, קיים חשד כי ייתכן שבטורינג נקטו בצעדים שונים כדי למנוע את התפתחותה של תחרות, נכתב במכתב שהעביר התובע הכללי לחברה, ושהעתק ממנו הגיע ל"ניו יורק טיימס", שדיווח על החקירה.

בהודעת החברה בתגובה לדיווח נאמר, כי "מטרת החברה היא להבטיח שהתרופה זמינה וברת השגה עבור כל מטופל הזקוק לה"; בחברה ציינו עוד, כי למעלה ממחצית ממכירותיה כרוכות בהנחות משמעותית

נושאים קשורים:  חדשות,  תעשיית התרופות,  דרפרים,  Daraprim,  איידס,  HIV,  ארה"ב,  התובע הכללי בניו יורק
תגובות