איידס

Gendevra יעילה בטיפול ב-HIV, תוך שמירה על הבריאות בטווח הארוך

מחקר מצא, כי tenofovir alafenamide שומרת על דיכוי נגיפי חזק תוך שיפור או צמצום הפגיעה בכליות ובצפיפות העצם בהשוואה ל-tenofovir disoproxil fumarate

02.01.2017, 15:30
בדיקת איידס, HIV (צילום: אילוסטרציה)

עם התארכות תוחלת חיי נשאי HIV עקב הפיכת איידס למחלה כרונית, עולה הצורך להתמודד עם המחלות הנלוות להזדקנות, עם סגנון החיים ועם החשיפה הממושכת לנגיף ולתרופות נגדו (antiretroviral therapyי, ART).י

tenofovir alafenamideי(TAF), קדם-תרופה (prodrug) של tenofovir, פועלת בדומה לtenofovir disoproxil fumarateי(TDF) אך מצריכה מינון נמוך פי עשרה. במטרה לסייע באיזון בין התועלת מ-ART לנזקים ארוכי הטווח שלו, השוותה סקירה שהתפרסמה בכתב העת HIV Medicine, את TAF ל-TDF כחלק מטיפול משולב דומה.

בסקירה מדווחים החוקרים על ממצאי מספר ניסויים קליניים שבחנו את היעילות והבטיחות של TAF במינון 10 מ"ג במסגרת שילוב עם elvitegravirי (150 מ"ג), cobicistatי(150 מ"ג) ו-emtricitabineי(200 מ"ג) בכדור אחד (Gendevra, Gilead), בהשוואה לתרופה משולבת דומה, שכללה TDF,י elvitegravir, cobicistat וemtricitabineי( Stribild בשמה המסחרי, E/C/F/TDF).

בקרב נשאים נאיביים (שלא קיבלו ART בעבר), מצאו שני ניסויי שלב 3 אקראיים, כפולי סמיות ומבוקרי טיפול-פעיל, כי Gendevra יעילה כמו E/C/F/TDF בהפחתת העומס הנגיפי (ל<50 עותקים למ"ל) תוך הפחתת התופעות הלא-רצויות לכליות (ע"ס מדידת קריאטינין בדם ופרוטאינוריה) ועצמות (וזאת על סמך מדידת צפיפות עצם [bone mineral density]).

בקרב נשאים עם פגיעה כלייתית (eGFRי[estimated glomerular filtration rateי] 30-69 מ"ל לדקה) נאיביים, אשר מקבלים טיפול אנטי רטרו-ויראלי אחר, הדגים ניסוי שלב 3 תווית-פתוחה את יכולתה של Gendevera לשמר את דיכוי הנגיף תוך הפחתת שכיחות פרוטאינוריה ואלבומינוריה, מניעת ירידת eGFR ועלייה קלה בצפיפות עצם מפרק הירך ועמוד השדרה.

בהשוואת מטופלים שבהם החליפו את TDF ב-TAF, התרופה אף השיגה יתרון בדיכוי הנגיף תוך שיפור מובהק ב-eGFR ובצפיפות עצם מפרק הירך ועמוד השדרה.

ל-TAF יש יתרון שהודגם גם בחולים צעירים יותר: מנתונים מוקדמים בניסויי תווית-פתוחה בשלב 2 ו-3, במטופלים נאיביים בגיל 12-18, עולה כי Gendevra הפחיתה את העומס הנגיפי ללא מקרי פגיעה כלייתית ואף תוך הדגמת שיפור קל בצפיפות העצם.

לאור הממצאים המתוארים לעיל, קובעים החוקרים כי בשילוב עם elvitegravir, cobicistat ו-emtricitabine משיגה TAF יעילות גבוהה בדיכוי הנגיף, הן בנשאים נאיביים והן בנשאים לאחר טיפול קודם, תוך הפחתת הרעילות לכליות ולעצמות, כולל בחולי כליות ומתבגרים.

הישגים אלו מקנים ל-Gendevra את הפוטנציאל להפחית את העומס הנגיפי אל מתחת לסף הגילוי תוך צמצום הצורך בניטור, הפחתת הסיכון למחלות נלוות – ושמירה על בריאות המטופלים בטווח הארוך.

מקור:
Antela A, Aguiar C, Compston J, et al. The role of tenofovir alafenamide in future HIV management. HIV Med 2016;17 Suppl 2:4–16.

נושאים קשורים:  איידס,  HIV,  tenofovir alafenamide,  Gendevra,  טיפול ארוך-טווח,  מחקרים