חדשות

התנפצו התקוות שליוו ניסוי קליני לחיסון מניעה כנגד איידס

תוצאות הניסוי שנעשה בתרכיב הניתן בזריקה חד פעמית ליותר מ-5,000 איש בדרום אפריקה אכזבו וה-NIH החליט להפסיקו

חיסון. אילוסטרציה

מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH) הודיעו על הפסקת ניסוי קליני בתרכיב חיסון שבו נתלו תקוות רבות במניעת הידבקות בנגיף HIV, מחולל מחלת האיידס. הניסוי נועד לבחון תרכיב בזריקה חד פעמית אלא שתוצאות הניסוי שנעשה על יותר מ-5,000 בני אדם בדרום אפריקה אכזבו והוחלט להפסיקו.

התרכיב הניסויי בשם HVTN702 סומן כמועמד לשמש בסיס לפיתוח חיסון כנגד כמה מזני ה-HIV. הוא נוסה כנגד תת זן השכיח במיוחד בדרום אפריקה, שבה השיעור הגבוה בעולם של חולי איידס.

אלא שהחיסון לא מנע את הזיהום שהופיע אצל משתתפי הניסוי. התוצאות שעליהן דווח בעת ההודעה על הפסקת הניסוי היו: 129 מהמשתתפים נדבקו, לעומת 123 שנדבקו לאחר שקיבלו את חיסון הדמה.

עם זאת הודיע פרופ' אנתוני פוצ'י (Fauci) מה-NIH שצוותו ניהל את הניסוי, כי ימשכו החיפושים והמחקר עד למציאת תרכיב חיסון מתאים ויעיל למטרה. הוא גם הדגיש כי אלה שהשתתפו בניסוי לא סיכנו את חייהם.

הניסוי נעשה בתרכיב שהיה גירסה חדשה לחיסון דומה, ראשון מסוגו, בשם RV144, שנבחן על מתנדבים בתאילנד ותוצאותיו סיפקו מידה מסוימת על הגנה מפני המחלה, אבל גם היא לא היתה מספקת.

פרופ' פוצ'י אמר כי "יש צורך בפיתוח חיסון למניעה שיינתן פעם אחת או לכל היותר שתיים כדי לשים קץ לפנדמיית האיידס העולמית. תלינו תקוות, אבל זה לא עבד. המחקר יימשך עד למציאת חיסון יעיל".

עם זאת חובה לשוב ולציין: קיים טיפול תרופתי יעיל עבור קבוצת הסיכון באוכלוסיה – PrePי- Pre-exposure Prophylaxis – שגם הוכלל במסגרת הרחבת סל התרופות ל-2020 בישראל. הטיפול המונע הזה מחייב נטילת התרופה באורח שגרתי וקבוע בעוד שהחיסון המניעתי שאותו מנסים לפתח נועד להינתן כמו חיסון לשפעת או חצבת.

נושאים קשורים:  חיסון נגד איידס,  חיסונים,  HIV,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
09.02.2020, 07:37

גם אין צורך.
HIV זה לא חצבת , שפעת או קורונה שעוברים באוויר. זה ממש לא קשה למנוע הדבקה.