מחקרים

שילוב של חוסמי נקודות ביקורת של מערכת החיסון לנטרול HIV במצב לטנטי

במחקר זה נמצא כי טיפול ב- HIV לטנטי עם שילוב של חוסמי נקודות ביקורת של מערכת החיסון יעיל יותר משאר הטיפולים הקיימים כיום

תא בודד של נגיף איידס (אילוסטרציה)
תא בודד של נגיף איידס (אילוסטרציה)

עבור אנשים החיים עם HIV ונמצאים בטיפול אנטי-רטרווויראלי, HIV לטנטי הינו מצב שקשה להתגבר עליו. נגיף ה-HIV מתקיים בעיקר בתאי T מסוג CD4+ אשר מייצרים מולקולות רבות הקשורות בנקודות ביקורת של מערכת החיסון, כולל PD-1, אימונוגלובולין של תאי T, חלבון TIM-3, מולקולת LAG-3, וכן קולטן מערכת החיסון TIGIT.

מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם למולקולות המשמשות נקודות בקרה של מערכת החיסון (IC) יש תפקיד מעשי בשמירת HIV לטנטי והאם חסימתן באמצעות נוגדנים סותרת את המצב של HIV לטנטי.

באמצעות שימוש במודל אין ויטרו של לטנטיות שהוכלה בתוך תאי T מסוג CD4+ מתרבים וכאלה שלא נמצאים במצב של התרבות, הראו החוקרים שתאים שמתרבים מבטאים מולקולות IC רבות ברמות גבוהות. זיהום לטנטי שגשג בתאים מתרבים שביטאו PD-1. לעומת זאת, תאים שלא נמצאו בתהליך התרבות, ביטאו מולקולות IC ברמות נמוכות יותר בצורה משמעותית, וזיהום לטנטי שגשג בתאים שביטאו PD-1, TIM-3, CTLA-4 ו-BTLA.

החוקרים סיכמו כי הפוטנטיות לטיפול ב-HIV לטנטי הייתה גבוהה משמעותית בטיפול עם שילוב של חוסמי נקודות ביקורת של מערכת החיסון בהשוואה לתרופות אחרות לטיפול ב-HIV לטנטי. לפי החוקרים, יש צורך להמשיך ולחקור את השילוב של חוסמי נקודות ביקורת של מערכת החיסון לטיפול ב-HIV לטנטי.

מקור: 

Renée M. Van der Sluis et. al (2020) The Journal of Immunolgy DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901191 

נושאים קשורים:  מחקרים,  HIV לטנטי,  חוסמי נקודות בקרה,  המערכת החיסונית
תגובות