טיפול אנטי-רטרו-ויראלי

מה הם התוצאים ושיעורי התמותה אצל ילדים עם HIV ותגובה חיסונית ירודה על אף טיפול?

החוקרים הדגימו כי בדומה למבוגרים, ילדים עם HIV ותגובה חיסונית ירודה, על אף טיפול אנטי-רטרו-וויראלי, נמצאים בסיכון גבוה פי 4 לחוות סיבוכי AIDS ותמותה

טיפול נמרץ ילדים. אילוסטרציה

אצל מבוגרים עם HIVי(Human immunodeficiency virus), ספירת CD4 נמוכה על אף דיכוי מלא של HIV-1 RNA באמצעות טיפול אנטי-רטרו-ויראלי (ART – antiretroviral therapy) נמצאה קשורה לסיכון מוגבר לתחלואה ותמותה. החוקרים בדקו את השכיחות והתוצאים של תגובה חיסונית ירודה (PIR – poor immune response) בקרב ילדים המקבלים ART מדכא.

החוקרים השתמשו במידע מ-16 עוקבות מתוך ה-EPPICCי(European Pregnancy and Paediatric HIV Cohort Collaboration). במחקר נכללו ילדים מתחת לגיל 18 בזמן התחלת ה-ART, עם דיכוי ויראלי (VS – viral suppression) קבוע (≤ 400 עותקים/ מ"ל) במשך ≥ שנה. החוקרים תיארו את השכיחות של PIR (לפי ההגדרות של ארגון הבריאות העולמי לדיכוי חיסוני מתקדם/חמור לפי גיל) לאחר שנה של VS. כמו כן, החוקרים בדקו גורמים המקושרים ל-PIR באמצעות רגרסיה לוגיסטית. בסופו של דבר, החוקרים חישבו את שיעור מקרי ה-AIDSי(acquired immunodeficiency syndrome) או התמותה תחת ART מדכא לפי סטטוס PIR.

במחקר נכללו 2,318 ילדים, חציון הגילאים היה 6.4 שנים ו-68% מתוכם היו בדיכוי חיסוני מתקדם/ חמור בזמן התחלת ה-ART. לאחר שנה של VS,י12% מהילדים הדגימו PIR. באנליזה רב משתנית נמצא כי PIR קשור לגיל מבוגר יותר ושלב חיסוני פחות טוב בזמן תחילת ה-ART, לזיהום מקביל של הפטיטיס B ולמגורים בתאילנד (כל ה-P≤ 0.03).

תוצאות המחקר חשפו כי שיעורי ה-AIDS/תמותה (רווח בר סמך 95%) ל-100,000 שנות-אדם היו 1,052 (547,2022) בקרב ילדים עם PIR בהשוואה ל-261 (166,409) בקרב ילדים עם תגובה חיסונית. יחס השיעור 4.04 (1.83,8.92 ; P< 0.001).

החוקרים מצאו כי אחד מכל שמונה ילדים במחקר חווה PIR על אף VS קבוע. בנוסף, הם הסיקו כי בזמן שהשיעור הכולל של AIDS/ תמותה הוא נמוך, ילדים עם PIR נמצאים בסיכון גבוה פי 4 לאירוע כזה בהשוואה לילדים שהגיבו חיסונית.

מקור:

EPPICC Study Group in EuroCoord (2020) Clinical Infectious Diseases 70,3.

נושאים קשורים:  טיפול אנטי-רטרו-ויראלי,  תגובה חיסונית ירודה,  דיכוי ויראלי,  ילדים,  מחקרים
תגובות