איידס

הפעלה של קולטן קנאבינואידי מחלישה תגובה דלקתית אצל חולי HIV

מטופלי HIV אשר השתמשו במריחואנה רפואית נמצאו עם רמות נמוכות יותר של מונוציטים מסוג CD16+ בהשוואה למטופלי HIV אשר לא טופלו עם קנאביס

קנאביס רפואי. אילוסטרציה

כ-38 מיליון אנשים בעולם סובלים מזיהום HIV כיום. בערך 50% ממטופלי HIV מתייצגים עם ליקוי נוירוקוגניטיבי הקשור לזיהום בנגיף (HAND). הופעת HAND הינה תוצאה של דלקת נוירולוגית כרונית מתמשכת בעקבות חדירת הנגיף למוח. תחילה, מונוציטים משופעלים בדם ומגיעים אל המוח. בעקבות שפעולם, מונוציטים הופכים פגיעים לזיהום על ידי HIV ויכולים לשאת את הנגיף מעבר למחסום הדם-מוח. כאשר הם מגיעים למוח, המוניציטים מפרישים כמוקינים, אשר מגייסים תאי T מסוג CD8+ הספציפיים לנגיף, מה שמוביל לחיזוק התגובה הדלקתית.

תופעת HAND קשורה לדלקת סיסטמית הנובעת בחלקה מזיהום בנגיף HIV אך קשורה גם לטרנסלוקציה עקבית של מיקרו-אורגניזמים במערכת העיכול. תגובות אנטי-נגיפיות קשות במערכת העיכול מסכנות את המחסום מפני החיידקים. אכן, מטופלי HIV יכולים להתייצג עם רמות גבוהות במיוחד של מונוציטים משופעלים מסוג CD16+ בדם. מחקרים שנערכו לאחרונה, ביניהם מחקר זה, הראו שמטופלי HIV אשר השתמשו במריחואנה רפואית נמצאו עם רמות נמוכות יותר של מונוציטים מסוג CD16+ בהשוואה למטופלי HIV אשר לא טופלו עם קנאביס. קנאביס משפיע על מערכת החיסון בין השאר על ידי התכונות  האנטי-דלקתיות של החומר הפעיל בו טטרה-הידרו קנאבינול (THC), ושל קנאבינואידים אחרים כמו קנאבידיול (CBD), טרפנים ועוד. ההשפעה של THC על מערכת החיסון מתווכת בעיקר על ידי קולטנים קנאבינואידים (CB1) ו-2, כאשר הקולטן CB1 אחראי גם על התכונות הפסיכוטרופיות של קנאביס. במחקר זה נבחנו התכונות האנטי-דלקתיות של קנאבינואידים בהקשר של HIV, והאפשרות של שימוש ב-CB2 כמטרה טיפולית בדלקת נוירולוגית.

מקור:

Michael D Rizzo et. al (2020) Journal of Neuroimmune Pharmacology doi: 10.1007/s11481-020-09918-7

נושאים קשורים:  איידס,  נוגדי דלקת,  קנאבינואידים,  קולטן קנאבינואידי,  קנאביס,  מחקרים
תגובות