חדשות

אישה ממוצא אתיופי תובעת את ה"כללית" על טעות בתיק הרפואי

בתיקה הרפואי של האישה צוין שהיא נשאית HIV בשעה שכלל לא נשאה את הנגיף | הבדיקות השליליות לא עזרו לה להיפטר מהרישום השגוי, שתוקן רק כעבור שנים

בדיקת איידס (צילום: אילוסטרציה)

בת 34 ממוצא אתיופי, אם לשלושה ילדים, תובעת פיצויים משירותי בריאות כללית בסך מיליון שקל בטענה שברישומי הקופה מופיע שהיא נשאית HIV בעוד שלא היתה. נדרשו לה כמה שנים כדי להיפטר מהרישום השגוי.

תביעתה תחל להתברר בתחילת 2022 בבית משפט השלום בחיפה. היא טוענת שנגרמו לה עקב הרישום השגוי עוגמת נפש, צער והשפלה. כך דיווח הבוקר (ג') יואב איתיאל בוואלה. בתביעה היא טוענת שהרישום השגוי נעשה על ידי איש צוות רפואי ו"בעקבות זאת התייחסו אלי כמו למצורעת".

עורכי דינה, חגית סימסולו-רוזן ואפרים גלסברג, מסרו שבין 1984 ל-2017 היתה נהוגה בישראל מדיניות השמדת מנות דם שנאספו מיוצאי אתיופיה ומצאצאיהם באופן גורף ורק על סמך מוצאם, מבלי לבדוק את מנות הדם, ומתוך כך נוצרה דעה קדומה כאילו רבים מבני העדה הם נשאי איידס. שתי ועדות בדיקה ציבוריות מטעם הממשלה המליצו ב-1996 ושוב ב-2015 על ביטול מדיניות זאת. הרישום השגוי בתיק הרפואי נקשר לאותה פרשה.

בתביעה נאמר שכאשר נכנסה להריון ראשון ב-2014 ערכה התובעת בדיקת HIV שיצאה שלילית. כחצי שנה לאחר הבדיקה בחדר המיון בבית החולים כרמל בחיפה הופתעה לשמוע מצוות חדר הלידה שקיים רישום בתיקה הרפואי שהיא נשאית איידס. העניין חזר על עצמו גם כשילדה בבית החולים בני ציון בחיפה, שם עברה בדיקה סרולוגית שהפריכה את הרישום השגוי. בכתב התביעה נאמר כי זכתה ליחס עוין מהצוות הרפואי.

עורכי דינה דרשו מה"כללית" ב-2019 להסיר לאלתר את הרישום השגוי. השינוי בוצע רק כעבור שבעה חודשים ואז הודתה הקופה שמדובר ברישום שגוי והנושא טופל. הקופה הביעה צער על עוגמת הנפש שנגרמה לאישה. בכתב ההגנה לבית המשפט הוצגו טענות משפטיות שונות וגם שהרישום נעשה בתום לב וללא כוונה לפגוע בתובעת.

נושאים קשורים:  רישום רפואי,  תיק רפואי,  שירותי בריאות כללית,  חדשות,  תביעה,  מוצא אתיופי
תגובות