חדשות

נכשל הניסוי בחיסון לאיידס: תגובה חיסונית בלתי מספקת

הכישלון מחזיר שנים אחורה את המאמץ למציאת חיסון יעיל נגד נגיף ה-HIV שעדיין מדביק 1.5 מיליון איש בשנה והורג 650,000 | ד"ר אנתוני פאוצ'י: החדשות מאכזבות, אך זה לא סוף המאמץ לפיתוח החיסון

חיסון נגד HIV. אילוסטרציה

החיסון היחיד נגד HIV הוכח כלא יעיל. כך הודיעה חברת יאנסן, מפתחת החיסון, בשבוע שעבר (ד') כפי שפורסם ב"ניו יורק טיימס".

הכישלון הוא אכזבה נוספת בתחום שסובל מכשלונות רבים לאורך השנים. ארבעה עשורים לאחר גילויו, הנגיף עדיין מדביק כ-1.5 מיליון אנשים מדי שנה והורג כ-650,000. עשרות חיסונים פוטנציאליים לאיידס נבדקו ונכשלו במהלך העשורים האחרונים. הכישלון הנוכחי מחזיר לאחור את ההתקדמות לקראת מציאת חיסון יעיל בשלוש עד חמש שנים, אמרו מומחים. ובכל זאת, קיימות כמה אפשרויות אחרות הנמצאות בשלבי ניסויים מוקדמים שעשויות להתברר כחיסון יעיל נגד HIV.

הניסוי הנוכחי - Mosaico - החל ב-2019. הניסוי הובל על ידי Janssen Pharmaceuticals, חלק מתאגיד ג'ונסון אנד ג'ונסון, ונבדק ב-3,900 גברים סיסג'נדרים וטרנסג'נדרים, המקיימים יחסי מין עם גברים סיסג'נדרים וטרנסג'נדרים, ביותר מ-50 אתרים בתשע מדינות בצפון ובדרום אמריקה וכן באירופה.

החיסון הכיל פסיפס של רכיבים שנועדו למקד לכמה תת סוגים של HIV הנוכחים ברחבי העולם. אולם, התגובה החיסונית שעורר החיסון נגד הנגיף לא השיגה רמה משמעותית של נוגדנים מנטרלים, שנחשבים לנשק החזק ביותר נגד זיהום.

לאחר קבלת נתונים מוקדמים מהניסוי, ועדה עצמאית לניטור נתונים ובטיחות הגיעה למסקנה כי למרות שהחיסון בטוח, הוא לא מנע יותר זיהומי HIV מאשר הפלצבו. הדירקטוריון המליץ לחברה להפסיק את הניסוי ולהודיע על כך למשתתפים.

ד"ר אנתוני פאוצ'י, עד לאחרונה יועץ הבריאות של הבית הלבן, אמר כי החדשות "מאכזבות, אבל זה לא סוף המאמץ לפיתוח חיסון. קיימות גישות אסטרטגיות אחרות".

מחקר מתמשך בשם PrEPVacc במזרח ובדרום אפריקה עוסק בשילוב של כמה חיסוני HIV נסיוניים ותרופות מניעתיות. מדענים התקדמו גם בפיתוח נוגדנים רבי עוצמה שעשויים לנטרל את הנגיף והם בודקים טכנולוגיות חיסון חדשות, כולל mRNA, נגד HIV.

עבור אנשים במדינות מפותחות ועשירות יותר, האיידס הוא לא גזר דין המוות שהיה פעם. תרופות חזקות יכולות לדכא את הנגיף אצל אנשים נגועים. יש מספר אפשרויות זמינות למניעת זיהום: כדורים וזריקות שניתנים אחת לחודשיים כבר מאושרים לשימוש בארה"ב וזריקה שתצטרך להינתן רק כל שישה חודשים נמצאת בשלבים מאוחרים של ניסויים.

עם זאת, יש ליטול את התרופות הללו למשך שארית חייו של החולה ולעתים קרובות הן אינן נגישות למי שהכי זקוק להן. חיסון יהיה הדרך האידיאלית לסכל את הנגיף. "שיטת המניעה האולטימטיבית של כל זיהום, במיוחד זיהום ויראלי, היא חיסון בטוח ויעיל", אמר ד"ר פאוצ'י. "זו הסיבה שיימשך מחקר פעיל מאוד בתחום הזה".

נושאים קשורים:  חיסון ל-HIV,  חיסונים,  חברת יאנסן,  ד"ר אנתוני פאוצ'י,  איידס,  ניסוי קליני,  מחקרים
תגובות